V MÉDIÁCH

12.05.2024

Štát sa zobudil a opäť si začal plniť svoje povinnosti

Lekárne na Slovensku zbavujú nespotrebovaných liekov, ktoré odovzdali obyvatelia. Štátny ústav pre kontrolu liečiv začal zvoz liekového odpadu z verejných lekární v niektorých krajoch. Situácia s nespotrebovanými liekmi v lekárňach je alarmujúca a spôsobuje problémy s kapacitami a likvidáciou odpadu.

18.04.2024

Odpadol a prestal dýchať! Mal však obrovské šťastie, lebo v blízkosti bola...

Dôchodca z Lučenca mal nevoľno a odpadol pred lekárňou, kde mu pomohla farmaceutka Lenka. Po masáži srdca sa mu podarilo prežiť a bol odvezený do nemocnice. Lenka bola ocenená certifikátom Ambasádora Farmaceutickej fakulty UK za svoj hrdinský čin a zdôraznila dôležitosť kurzov prvej pomoci.

22.01.2024

Lekárnici sú v pozore. Zákazníci sú arogantnejší a agresívnejší. Vieme, čo je kameňom úrazu

Lekárne evidujú rastúci počet arogantného až agresívneho správania pacientov voči lekárnikom. Upozornili na to Asociácia prevádzkovateľov sieťových lekární (APSL) a Slovenská lekárnická komora (SLeK). Apelujú na ľudí, aby sa pri návšteve lekárne správali k zdravotníckym pracovníkom slušne.

18.01.2023

V lekárňach sa hromadí liekový odpad a štát má problém s jeho odvozoma likvidáciou

Nespotrebované lieky by mali ľudia vracať do lekárne za účelom ich správnej likvidácie. Mnohé lieky totiž obsahujú látky, ktoré môžu byť nebezpečné, keď sa len tak dostanú do prostredia. Lekárne sú podľa legislatívy povinné nespotrebované lieky prevziať a štát ich má vyzbierať a zlikvidovať. S plnením tejto povinnosti má však problémy.

05.06.2023

Lieky na predpis pacientom už vozia aj domov, ŠÚKL sa tým zaoberá

Súčasná legislatíva neumožňuje lekárňam dovoz liekov na predpis pacientom domov. Môžu si ich vybrať iba v lekárňach, prípadne si objednať donášku voľnopredajných liekov.

18.04.2023

Jan Žák: Inovácie, ktoré menia lekárne

Jan Žák bol 5 rokov CEO siete lekární Dr.Max na Slovensku a dnes sa presúva na rovnakú pozíciu do Českej Republiky. Pod jeho vedením sa podarilo rozšíriť sieť lekární a prísť s novými inováciami a službami, ako napríklad robota v lekárňach, moderný sklad a krvné vyšetrenia pre zákazníkov. V podcaste sa dozviete viac o týchto inováciách a ich výhodách pre zákazníkov.

13.03.2023

Novým šéfom Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekární sa stal Jaroslav Kypr

Jaroslav Kypr sa stal novým predsedom Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekárni (APSL), nahradil tak Jana Žáka. APSL sa v poslednom období venovala témam ako nedostatok liekov a očkovanie v lekárňach. Zuzana Báto z lekární BENU sa stala novým členom predsedníctva, nahradila Róberta Nemčického.

15.02.2023

Po piatich rokoch končí šéf lekární Dr. Max

Ján Žák odchádza z pozície CEO Dr.Max Slovensko a bude viesť lídra v lekárenskej starostlivosti v Česku. Pod jeho vedením sa Dr.Max stal najväčšou lekárskou sieťou na Slovensku a dosiahol značný rozvoj v oblasti odborného rastu zamestnancov, férových cien a kvality výrobkov.

09.02.2023

Výpadky liekov: Pomôcť by mohla individuálna príprava liekov. Tá je však na okraji záujmu

Slovenské lekárne majú svoje laboratóriá a dokážu individuálne pripravovať niektoré lieky, ale je to finančne nákladné. V súčasnosti chýbajú najmä antibiotiká, antiflogistiká a antipyretiká, čo ovplyvnilo trh s liekmi v celej Európskej únii. Ministerstvo zdravotníctva navrhuje podporu lokálneho farmaceutického priemyslu, individuálnu prípravu liekov v lekárňach a nové regulačné mechanizmy pre mimoriadny dovoz liekov ako riešenia.

26.01.2023

Lekári vyzývajú Úniu, aby urýchlene riešila nedostatok liekov. Čo plánuje rezort zdravotníctva?

Európski lekári vyzývajú Európsku úniu, aby riešila nedostatok liekov, ktorý postihuje takmer všetky krajiny EÚ. Česká republika sa dohodla s farmaceutickou spoločnosťou Zentiva na zvýšení výroby liekov pre český trh. Slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv umožňuje dovoz cudzojazyčných balení liekov ako jedno z riešení nedostatku.

24.01.2023

Slováci vo veľkom nakupujú lieky, lekárnici odkazujú: Nedopúšťajte sa tejto CHYBY

Slovenská lekárnická komora a Asociácia prevádzkovateľov sieťových lekární apelujú na ľudí, aby si nerobili zbytočné zásoby liekov, pretože to môže byť jednou z príčin nedostupnosti niektorých liekov. Odporúčajú si spraviť revíziu lekárničky a nakupovať zodpovedne. Každoročne na Slovensku skončí asi 200 ton liekov v spaľovniach pre uplynutie času spotreby.

19.01.2023

Slovensko zasiahol nedostatok liekov. Odborníci ľudí varujú pred touto dôležitou vecou

Slovensko trpí nedostatkom viacerých druhov liekov, najmä v oblasti pediatrických liekových foriem určených na liečbu bolesti a horúčky u detí. Asociácia poskytovateľov sieťových lekární (APSL) vyzýva ľudí, aby k nákupom voľnopredajných liekov pristupovali zodpovedne a zvážili vytváranie prehnaných zásob liekov. Výpadky pri liekoch...

18.01.2023

Slováci si robia zbytočné zásoby liekov, ide o celosvetový problém

Na Slovensku dochádza k nedostatku niektorých liekov, najmä v oblasti pediatrických liekových foriem určených na liečbu bolesti a horúčky u detí. Asociácia poskytovateľov sieťových lekární vyzýva ľudí, aby k nákupom voľnopredajných liekov pristupovali zodpovedne a nevytvárali prehnané zásoby. Európa je stále viac závislá na dovoze liekov z Indie a Číny...

04.12.2022

O očkovanie v lekárňach má záujem tretina Slovákov, jednoduchší prístup k vakcinácii by ich presvedčil

„Očkovanie v lekárňach je bežnou praxou v 14 krajinách, hlavne v Anglicku i vo Švajčiarsku,“ vyjadril sa na tlačovej besede predseda APSL Jan Žák. Skúsenosti z týchto…

11.09.2022

Tretina Slovákov by sa nechala zaočkovať priamo v lekárňach, ukázal prieskum

Podľa reprezentatívneho prieskumu by sa tretina Slovákov zaočkovala proti chrípke, ak by to bolo možné v lekárni. Zaočkovaných je však len polovica z nich. Ministerstvo zdravotníctva už predložilo návrh legislatívy, ktorá by umožnila očkovanie v lekárňach od marca budúceho roka.


Kontaktná osoba pre média

Peter Sedláček

Kontaktné údaje

Asociácia prevádzkovateľov sieťových lekárni na Slovensku

IČO : 51 459 329

Sídlo

Digital Park II/D

Einsteinova 2754/23

851 01 Bratislava - Petržalka