Dobrá správa v neľahkých časoch: Rekordné zdražovanie lekárenský sortiment zatiaľ obchádza.

Bratislava, 30. jún 2022 – Zdražovanie v posledných mesiacoch robí poriadny prievan v peňaženkách Slovákov. Rekordnú infláciu pociťujeme takmer všade - pri platení v obchode, na účtoch za energie, či pri tankovaní. Kým za mnohé tovary priplácame oproti vlaňajšku o desiatky percent navyše, dobrou správou je, že sortimentu v lekárňach sa to nateraz až v tak zásadnej miere netýka.

Pohonné látky sú oproti minulému roku drahšie o takmer 37 %, potraviny o 16 %, energie o vyše 15 % a zdražovanie sa ešte zďaleka nekončí. Celková inflácia spotrebiteľských cien tovarov a služieb na Slovensku bola v máji tohto roka 12,6 %. Vyplýva z dát Štatistického úradu SR.

Kým všetko ide hore, ceny voľnopredajného sortimentu v lekárňach v porovnaní s ostatnými položkami vzrástli len mierne alebo vôbec. Potvrdzujú to lekárnici združení v Asociácii prevádzkovateľov sieťových lekární (APSL). „Situácia v lekárňach ohľadne inflácie je výrazne lepšia ako v ostatných oblastiach. Pri voľnopredajnom sortimente došlo medziročne v máji 2022 celkovo k nárastu cien o 4,7 %,“ priblížil Róbert Nemčický, riaditeľ lekární BENU a podpredseda APSL.

Podobné čísla zaznamenali aj lekárne Dr.Max. Inflácia v mesiaci máj bola o približne dve tretiny nižšia oproti celkovej inflácii tovarov a služieb na Slovensku „Pri pohľade na vývoj spotrebiteľských cien za prvého pol roka 2022 evidujeme infláciu pri voľnopredajnom sortimente na úrovni 4,4 %. Udržať nelichotivý vývoj spotrebiteľských cien v dôsledku inflácie sa nám darí aj vďaka našim privátnym značkám, ktoré zákazníkom ponúkame za výhodnejšie ceny,“ povedal predseda APSL a generálny riaditeľ lekární Dr.Max Jan Žák. Pri pohľade na jednotlivé kategórie zistíme, že infláciu ťahali nadol produkty pre matky a deti (5,1 %), ďalej z kategórii ako prevencia (5,4 %), krása – dermokozmetika (5,5 %), či zdravotnícke pomôcky (3,9 %). Minimálne zvyšovanie cien bolo aj pri vitamínoch (1,6 %). Naopak výraznejšie zdražovanie je citeľné v kategórii domácnosť, lekárenská elektronika (viac ako 21 %) alebo výživa (9,8 %).

Samostatnou skupinou sú lieky na lekársky predpis. Pri tých je cena regulovaná štátom, preto tu inflácia nezohráva aktuálne zásadnú rolu. Mnohé z liekov na lekársky predpis sú navyše hradené zdravotnými poisťovňami a finančný podiel pacientov je vyjadrený v doplatkoch. „V prípade receptových liekov sú ceny liekov a doplatky pacientov stabilné, resp. pri pravidelných kategorizáciách majú tendenciu klesať,“

potvrdil Róbert Nemčický.

Pacienti sa v tejto chvíli nemusia obávať ani toho, že by platili viac na doplatkoch za lieky. Z údajov Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekární na Slovensku, ktorá porovnala rovnakú skupinu sortimentu zo zoznamu kategorizačných liekov od januára do júna tohto roka vyplýva, že 85 % kategorizovaných liekov si udržalo výšku doplatku pacienta. Nárast doplatkov sa prejavil u približne 4 % liekov a pri 11% liekov evidovali dokonca zníženie doplatkov pre pacientov.


Kontaktná osoba pre média

Peter Sedláček

Kontaktné údaje

Asociácia prevádzkovateľov sieťových lekárni na Slovensku

IČO : 51 459 329

Sídlo

Digital Park II/D

Einsteinova 2754/23

851 01 Bratislava - Petržalka